MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA MŁODZIEŻY


Już po raz trzeci młodzież z naszej szkoły (w tym roku byli to uczniowie z klas I_B i I_E wraz z opiekunami: panią Magdaleną Waglowską-Krzciuk oraz panem Marcinem Sitarzem i Marcinem Zimbickim) uczestniczyła w Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży w Krzyżowej. Wieś Krzyżowa jest ważnym miejscem dla pojednania polsko - niemieckiego. Tutaj w 1989 r. miała miejsce msza pojednania z udziałem Helmuta Kohla oraz Tadeusza Mazowieckiego. Krzyżowa jest malowniczą wsią niedaleko Świdnicy, oddalona o 55 km od Wrocławia, której sercem jest dawny majątek rodziny von Moldke, gdzie obecnie mieści się nowoczesny obiekt szkoleniowo-konferencyjny. Wlasnie tam w dniach 11.01-15.01 trwały Międzynarodowe Spotkania Młodzieży, w których oprócz naszej grupy uczestniczyli uczniowie z Herman Hesse Schule z Berlina oraz młodzież z Melitopolu na Ukrainie.

Na program imprezy składało się wiele różnorodnych aktywności. Po przyjeździe uczestnicy przełamywali pierwsze lody, uczestnicząc w zabawach zorganizowanych przez pracowników Fundacji Krzyżowa. Dwa razy dziennie odbywały się warsztaty, których celem bylo przełamywanie barier komunikacyjnych, uczenie sie kooperacji przez wykonywanie wspólnych zadań, poznawanie odmiennych kultur i kształcenie postawy tolerancji. Ważnym punktem programu byl wieczór, podczas którego kazda grupa zapoznawała innych ze swoja szkołą, jej profilem, historią i klimatem, sukcesami, prezentując to wszystko w nowoczesnej, multimedialnej formie. Jeden dzień zarezerwowany zostal na wycieczkę do Wrocławia, podczas której młodzież zwiedziła muzeum oraz wzięła udział w grze miejskiej. Jak się okazało poszukiwanie słynnych wrocławskich krasnali i zapoznawanie sie z ich historią, było zadaniem wymagającym sprytu, odwagi, inteligencji a przede wszystkim umiejętności współpracy (gra prowadzona byla w grupach międzynarodowych).

Czas wolny niektórzy wykorzystali spacerując po Ostrowie Tumskim, inni wjeżdżając na szczyt Sky Tower - najwyższego w Polsce budynku z tarasem widokowym, jeszcze inni, myszkując po Galerii dominikańskiej i ciesząc się udanymi zakupami oraz jedzeniem w nieśmiertelnym MacDonaldzie. Wieczorami młodzież korzystała z zaplecza sportowego ośrodka - silowni i sali gimnastycznej, gdzie mozna bylo rozegrać mecz siatkówki lub pograć w koszykówkę lub badmintona. Miłym zakończeniem spędzonego w Krzyżowej czasu była dyskoteka oraz wieczór filmowy. Na ostatnich, porannych zajęciach młodzież pod okiem trenerów podsumowywała tegoroczne spotkanie oraz wymieniała sie opiniami, kontaktami, uściskami, emocjami... Z głową pełną wspomnień a nierzadko również oczami wilgotnymi od łez wracaliśmy do Warszawy.


Powrót