XIII Edycja Konkursu Historycznego
„KATYŃ – PRAWDA I PAMIĘĆ”

Są na świecie takie miejsca dla Polaków, często tak odległe od Ojczyzny, w których obecność jest nie tyle warunkowana ciekawością, chęcią poznania, ile moralnym obowiązkiem każdego z nas. Źródła tego moralnego obowiązku płyną chociażby wprost ze zniszczonych wojenną pożogą polskich miast czy z zalanych krwią dołów Katynia.

Z tych właśnie pobudek młodzież warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w XIII Edycji Konkursu Historycznego „KATYŃ – PRAWDA I PAMIĘĆ”. Naszą Szkołę reprezentowała Aleksandr Kruszewska, uczennica kl. 2-DT. Główną nagrodę – wyjazd Cmentarz Wojenny w Katyniu w dniach 11-13 kwietnia 2014 r. – ufundował Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Miejsca, które młodzież odwiedziła w dniach 11-13 kwietnia br., wzbudziły w niej wiele emocji. Inaczej bowiem śpiewa się hymn stojąc na nieludzkiej ziemi. Wtedy czuć dumę ze swojego narodu i jego historii. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w uroczystej mszy świętej celebrowanej przed kamiennym ołtarzem na Cmentarzu Wojennym; wysłuchali głosu Dzwonu Pamięci; zwiedzili Cmentarz oraz złożyli wieńce, kwiaty i biało-czerwone chorągiewki.

Kolejnym, niezwykle ważnym wydarzeniem była wizyta na lotnisku Siewiernyj, w miejscu katastrofy rządowego samolotu, w której zginęli 10 kwietnia 2010 roku najwyżsi przedstawiciele państwa polskiego. Także tam, pod złamaną brzozą, uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i uczcili pamięć tragicznie zmarłych.


Powrót