KULINARIA - 2004


Stowarzyszenie Europejskich Szkół Hotelarskich (AEHT) szczyci się długą tradycją w organizowaniu seminariów i warsztatów na temat tradycyjnych kuchni i regionalnych specjalności. We wrześniu 2004 roku jedno z takich spotkań odbyło się w Polsce. Polskie seminarium zostało zorganizowane przez warszawską szkołę hotelarską przy ul. Krasnołęckiej; z inicjatywy pani dyrektor Bogusławy Pieńkowskiej. Ekipa organizacyjna - Renata Długaszek, Magda Waglowska i Hanna Giżyńska - przygotowała wydarzenie nie tylko wysoce pouczające, ale też bardzo przyjemne. W seminarium wzięli udział przedstawiciele szkół hotelarskich z całej Europy: Czech, Węgier, Włoch, Polski, Słowacji, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy seminarium nie mogli wyjść z podziwu nad wyszukanymi polskimi przepisami, jedząc i pijąc niezliczone ilości wyśmienitych potraw i napojów. Trudno byłoby stwierdzić, które punkty programu były najbardziej wyjątkowe - kiedy gościom wydawało się że osiągnęli już najwyższy z możliwych stan satysfakcji, organizatorzy przygotowali kolejną, jeszcze atrakcyjniejszą niespodziankę.

Program rozpoczął się warsztatami kulinarnymi w hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. Pod przewodnictwem hotelowego szafa kuchni, Roberta Sowy, ekipa "Sobieskiego" zaprezentowała szereg klasycznych polskich aperitifów, przystawek oraz zademonstrowała proces przygotowania polskich pierogów, potraw z kiszonej kapusty oraz grzybów sezonowych. Do wszystkich tych smakołyków podawano tradycyjne polskie trunki. Kulminacją warsztatów był olbrzymi tort z fajerwerkami, udekorowany logo warszawskiej szkoły oraz hotelu. Dyrektor hotelu, Kazimierz Kowalski osobiście powitał gości. Po południu wędrowano po Starym Mieście, gdzie organizatorzy przygotowali kolejną niespodziankę - obiad w restauracji Segreti, Tego wieczoru uczestnicy seminarium mieli do swojej dyspozycji wielką izbę piwniczną, gdzie ugoszczono ich koleją porcją polskich specjalności, podanych z kilkoma rodzajami win.

Następnego dnia przewidziano wizytę w Akademii Kulinarnej Kurta Schellera, w celu pobrania kolejnych lekcji na temat tradycyjnych polskich potraw. Instruktorem był Pascal Brodnicki, energicznie kierujący swymi "uczniami", którzy wspólnie z nim stworzyli naprawdę godny szacunku lunch. Goście wprowadzeni w dobry nastrój znakomitym włoskim winem biesiadowali tak do późnego popołudnia. Wieczór zaś zaczął się bardzo tajemniczo. Najpierw autobus krążył małymi, krętymi uliczkami, chwilę później zaczął się kierować w stronę zaułka ukrytego pod zwisającymi gałęziami drzew. Pojawił się mężczyzna niosący pochodnię i poprowadził gości w stronę mrocznego tunelu. Aby w końcu rozwiać coraz większe obawy przybyłych wyjaśnił, że jego rodzina kilka lat temu kupiła militarną część kompleksu Cytadeli Warszawskiej i urządziła tam restaurację z kawiarnią, gdzie zaproszono gości na biesiadę. Nie był to bynajmniej zwykły obiad. Restaurator współpracuje z organizacją promującą zdrową żywność, podano więc wspaniały posiłek przygotowany na bazie naturalnych produktów; serwowany w ogromnej izbie o łukowatym sklepieniu, oświetlonej pochodniami. Każdej potrawie towarzyszył komentarz jej autora.

Kolejny punkt programu to gospodarstwo rodzinne Gościniec Wiecha, prowadzone przez byłego nauczyciela szkoły, razem z liczną rodziną. W spotkaniu wzięły udział również osobistości z ministerstwa edukacji - Anna Wasiak i Barbara Hapińska oraz przedstawiciele lokalnych władz oświatowych. Gościniec Wiecha stanowi doskonały przykład polskiej agroturystyki. Gości oglądali pieczenie chleba i próbowali ubijać masło. Nie ominęło ich także wyrabianie ciasta na pierogi z serem i śliwkami. Był to ostatni dzień pobytu w Polsce. Uroczysty obiad końcowy odbył się w hotelu Rialto, gdzie uczestnicy seminarium zostali powitani przez Kurta Schellera i gości honorowych z ministerstwa gospodarki i pracy - Elżbietę Wyrwicz (kierownika sekcji turystycznej) i Hannę Jakonowską. Obie panie były od wrażeniem entuzjazmu delegatów i przygotowanego bogatego programu. Hojny sponsoring ministerstwa gospodarki i pracy umożliwił pokrycie kosztów pobytu uczestników seminarium.Powrót