Wielkość tekstu:

Aktualności

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Kampania społeczna „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”

Kampania społeczna „Mocne strony wzmacniać słabe chronić” pod honorowym patronatem  Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka 2-30 kwietnia 2025 r.

„Mocne strony wzmacniać słabe chronić” – to hasło tegorocznej kampanii społecznej realizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia.

Inicjatorami przedsięwzięcia jest młodzież samorzecznicza działająca w Klubie Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team oraz w Klubie Świadomej Młodzieży Włocławek i okolice, wspierana w działaniach przez Fundację Autism Team, Fundację Ale Klasa oraz inicjatywy obywatelskie „Chcemy całego życia!” i „Nasz Rzecznik”.

Kampania została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcina Wiącka oraz Rzeczniczki Praw Dziecka, Moniki Horna-Cieślak.

Głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na wciąż aktualny problem definiowania osób w spektrum autyzmu wyłącznie przez pryzmat diagnozy, deficytów i powszechnych stereotypów, które stanowią poważną barierę utrudniającą inkluzję społeczną. Równocześnie, poprzez prezentację mocnych stron, pasji i osiągnięć w różnych obszarach życia, kampania ma za zadanie zmienić stereotypowy sposób postrzegania osób autystycznych, pokazać ich potencjał oraz pozytywnie wpłynąć na ich społeczny odbiór.

 

Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi materiałami:

https://autismteam.pl/mocne_strony_wzmacniac_slabe_chronic/

https://www.facebook.com/autismteam

https://www.gov.pl/web/nauka/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia z 2021 r. wskazują, że u 74 tys. osób do 17 roku życia zdiagnozowano spektrum autyzmu.

Polska na niebiesko i różowo

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  

Wróć